Kategorie: Novinky

Tipy pro lepší fotografie

Tipy pro lepší fotografieUrčitě to znáte. Snažíte se vyfotografovat své dítě při hře na písku, s nadějí vezmete svou úžasnou novou digitální zrcadlovku, která by měla sama o sobě dělat prvotřídní fotky, jenže ouha, když se na výslednou fotografii podíváte, z dítěte je šmouha, je podivně červené, nebo má místo hlavy nějaký světlý flek.

Divíte se, jak to, když jste si pořídili tak kvalitní fotoaparát, nepořizuje jen krásné fotky? Problém bude zřejmě jinde, než u odfláknuté práce výrobce fotoaparátu. Nejjednodušší řešení se nabízí téměř samo. Pootočit na Vašem fotoaparátu (ať už na kompaktu nebo na Vaší zrcadlovce) nepatrně kolečkem přepínající mezi jednotlivými programy fotoaparátu z Auto na M (manual). A stejně tak jako na Vaší pračce, ačkoliv má patnáct programů, využijete prakticky pouze jeden (až tři), u Vašeho fotoaparátu platí v podstatě stejná rovnice.

Když se člověk začte do různých blogů, vysvětlující princip pořízení technicky správné fotografie, má pocit, že by se v první řadě měl vrátit do učebny fyziky, aby si zopakoval hlavní principy lomu a rychlosti světla. Ve finále ale zjistí, že to nakonec tak složité není. Nechci Vás unavovat technickými pojmy o tom jaká má být vzdálenost od bodu A do bodu B, raději Vám popíšu praktické zkušenosti, které dobře uplatníte v praxi.

1. NAUČTE SE POROZUMĚT ZÁKLADNÍMU TROJUHELNÍKU EXPOZICE

Rozumět trojuhelníku expozice je základ, bez kterého se bohužel neobejdete. Je to v podstatě jedna z hlavních pomůcek pro pořízení technicky správných fotografií, ostatní znalosti získáte potom především praxí. Aby jste předešli příliš tmavým, světlým anebo rozmazaným fotkám, je dobré mít na paměti, že pro technicky správně exponovanou fotku jsou důležité 3 faktory, které v manuálním režimu nastavujete, a to jsou:

1. ČAS

2. CLONA

3. ISO

Všechny tyto prvky spolu souvisí, nastavením jednoho z nich ovlivníte vlastnosti ostatních. Nastavují se tlačítky na Vašem fotoaparátu (podrobněji v návodu, který jste dostali s Vaším fotoaparátem v sekci nastavení MANUÁLNÍHO režimu)

Pokusím se jednotlivé prvky expozice vysvětlit co nejjednodušeji, každý z nich je samozřejmě povídání na samostatnou kapitolu.

ČAS

Je doba, po kterou daný snímek snímáte. Ten rozhoduje (nejen)o tom, zda fotka bude rozmazaná, nebo ostrá. Aby fotografie nebyla rozmazaná, nastavte maximálně 1/80 sec. Pokud nastavíte čas delší, může se snadno stát, že z Vašich dětí budou opravdu jen šmouhy. Někdy je tento efekt kýžený, aby se zdůraznil například pohyb dítěte houpajícího se na houpačce, ve většině případů ale chcete docílit ostrých rysů v obličeji, v tom případě delší čas není na místě.

CLONA

"Jak udělám, aby byla postava zaostřená a okolí rozmazané?" zní dotaz většiny fotografů, kteří chtějí vyfotit krásné fotografie. Tak přesně toto je práce clony. Clona je uvedena v číslech, standardní objektivy mají clonu zhruba od 3,5 - 22. Čím menší číslo nastavíte, tím více zaostříte na jeden bod. Čím vyšší číslo nastavíte, tím ostřejší bude celý obraz.

ISO

ISO je takový malý pomocníček, který přispěchá na pomoc když se zhorší světelné podmínky. Tak kupříkladu fotíme doma na rodinné oslavě a chceme, aby na fotce bylo vidět jak babička přeje naší malé Evičce k narozeninám. Začneme zuřivě točit kolečkem fotoaparátu, třískáme s ním o stěnu, protože za boha nemůžeme nastavit ČAS a CLONU tak, aby výsledná fotka nebyla tmavá, nebo rozmazaná. Babička mlaskla Evičce pusu, okamžik zmizel v nenávratnu a vy přepnete režim zpátky na auto, aby Vám neutekla pusa od dědy. Přitom by stačila jednoduchá věc (dobře, možná dvě). 1. Rozsvítit (bude nutné se naučit pracovat s fotkami ve formátu RAW místo JPG - čemuž se stejně nakonec nevyhnete), anebo 2. upravit ISO. ISO - CITLIVOST se zpravidla nastavuje v rozmezí od 100 do 1600, nemusíte se bát ve zhoršených světelných podmínkách použít například ISO 800. Na fotce se vyšší ISO projeví jako malé tečky, které při tištění fotek ve formátu 10x15 nejsou nijak znatelně viditelné. Fotka bude mít ve finále určitě lepší atmosféru a světlo, než v případě použití automatického režimu, který přítomným vypálí světelné díry do hlavy a vykreslí ostré nepřirozené stíny.

2. EXPOZIMETR JE VÁŠ NEJLEPŠÍ KAMARÁD

Expozimetr je Váš velký pomocník a skvělé je, že ho máte stále u sebe. Je totiž zabudovaný přímo ve Vašem fotoaparátu. Je to zařízení, které Vám ukazuje jako na misce vah, jaká expozice je správná při tom daném čase a dané cloně. V praxi to funguje tak, že koukáte do hledáčku fotoaparátu, točíte přitom kolečkem pro nastavení clony, poté většinou zmáčknete nějaké tlačítko na fotoaparátu a opět točíte kolečkem pro nastavení času. V okamžiku, kdy se Vám misky vah (v hledáčku jsou to čárečky na stupnici běhající tu víc vpravo, to víc vlevo) ukážou vyrovnané, máte správnou expozici. Fotografie nebude ani světlá, ani tmavá, bude správně exponovaná.

 

3. POLOAUTOMATICKÉ REŽIMY VÁM POMŮŽOU ZAČÍT

Motá se Vám ze všech těch pojmů, které slyšíte poprvé, hlava? Nezoufejte. Pokud se přece jen obáváte naskočit rovnou do rychlíku, zkuste nejdřív lokálku z Kotěhůlek do Brandejsa a naučte se používat poloautomatické režimy. V nich nastavíte ISO (čím míň světla, tím vyšší ISO) a potom jen čas, nebo clonu. Při prioritě clony (většinou označena jako A) nastavíte clonové číslo (např. 4) a výsledný čas si už fotoaparát dopočítá sám. Při prioritě času (většinou S) nastavíte čas - např. 1/100, a clonu už si fotoaparát dopočítá sám. Zkuste přitom sledovat ve svém hledáčku expozimetr, který zaznamenává dopočítané hodnoty a fotografii vyfoťte nejdřív v poloautomatickém režimu a poté v manuálním.

4. FOŤTE, FOŤTE, FOŤTE

Jak se naučíte fotit? Pokud Vás focení opravdu baví, máte už po krk rozmazaných obličejů na fotkách a přáli by jste si neopakovatelné okamžiky zaznamenat co nejlépe, doporučuji si najít ve Vašem okolí nějaký vhodný kurz, který Vás provede základními principy fotografování. Co za Vás ale Váš lektor neudělá, co za Vás neudělá ani Váš foťák, je samotné focení. Jak se jinak něco naučit, než opakováním..  Takže foťte, foťte, foťte. Obecně vždy pořídíte lepší fotografie venku, než doma, jelikož i když se Vám zdá, že máte světla doma dostatek, pro fotoaparát je ho tam málo. Zkoušejte tedy s manuálním režimem nejlépe venku, na zahradě nebo v přírodě. Zakažte si používat na Vašem fotoaparátu tlačítko auto a zkuste to přes manuál. Zaručuji Vám že i ty nejhorší fotky z manuálu budou vždy lepší, než fotografie z režimu automat.

NĚKOLIK PŘÍKLADŮ Z PRAXE

Zkuste například tato nastavení. Expozice nebude samozřejmě přesná, protože nevím, v kolik hodin ráno nebo při jakém počasí budete fotit, ale pro začátek by Vám mohla z fotoaparátu vypadnout slušná fotka. Jednotlivé parametry mírně poupravte s ohledem na EXPOZIMETR, který Vám ukáže, zda máte vaše misky vah v rovině (čárky neběhají ani nahoru ani dolů).

DÍTĚ NA PÍSKOVIŠTI  - ISO 200, ČAS 1/500, CLONA 5,6

DÍTĚ HRAJÍCÍ SI V POKOJÍČKU DOMA - ISO 800 (POKUD JE HODNĚ TMA BUDETE MUSET JÍT I NA 1/1600), ČAS 1/60, CLONA 3,5 (POKUD MÁTE LEPŠÍ OBJEKTIV RADĚJI JEŠTĚ MÍŇ)

SKUPINA OSOB VENKU - ISO 100, ČAS 1/100, CLONA 8

Byly Vám tyto informace užitečné? Budu ráda za Váš komentář pod článkem.

print Formát pro tisk